
De familie van fotograaf Toscani maakte in een kort bericht bekend dat Toscani overleden is. Hij was de fotograaf die de mensen een geweten schopte met zijn schokkende campagnes voor modemerk Benetton. Hij laat wel een oeuvre na dat hem maar ook zijn opdrachtgever Benetton wereldberoemd maakte.
Zijn echtgenote Kirsti en zijn kinderen Rocco, Lola en Ali maakten het nieuws op 13 januari 2025 bekend. De Milanese fotograaf woonde decennialang met zijn gezin op een landgoed in Casale Marittimo, een dorp tussen de provincies Pisa en Livorno in Val di Cecina.
Toscani was, op zijn zachtst uitgedrukt, een controversieel figuur. Hij brak als eerste fotograaf met de typische advertentiebeelden voor mode die men tot dan toe gebruikte. Hij nam in zijn beelden sterke standpunten in, en was daarmee iemand die maatschappelijk verantwoord communiceren als pionier promootte. Foto’s van een priester die een non kust, een wit en zwart copulerend paard, een zwarte vrouw met een witte baby aan de borst,… Talrijk zijn de voorbeelden van foto’s die ook vandaag nog in het collectief geheugen zijn gebleven.
Fotografie was voor Toscani een manier van provocatie, aanklacht en dialoog. Hij stelde conventies in vraag en bracht daarmee kwesties van sociale, politieke of culturele aard in het middelpunt van de belangstelling. Zijn beelden hadden grote fans maar net zo goed enorme tegenstanders, die vonden dat hij teveel zijn denkwijze probeerde op te dringen.
Zeldzame ziekte
De 82-jarige Toscani, Milanees van geboorte, werd op 10 januari opgenomen in het Cecina-ziekenhuis vanwege zijn verslechterende gezondheidstoestand. Twee jaar lang leed hij aan amyloïdose. Dat is een zeldzame ziekte die wordt veroorzaakt door afzettingen van abnormale eiwitten (amyloïden genoemd) in weefsels en organen door het hele lichaam. Italië treft zo’n 800 gevallen per jaar. Zo verloor de fotograaf in een jaar tijd liefst 40 kilo lichaamsgewicht. Hij onderging een experimentele behandeling, maar die heeft niet het gewenste effect gehad.